Tavaly december elején jelentek meg a Budapest Bank Dobbantó programjának felmérési eredményei, amelyek szerint a női vállalkozások jobban megsínylették a válságot, mint a férfiak által vezetett cégek: fele annyi női vállalkozás növekedett az elmúlt 1 évben, mint amennyi férfi vállalkozás és a nők által vezetett cégek közel fele hanyatlik. Mi lehet a megoldás? A megoldást a felmérésről kiadott sajtóközlemény szerint az jelentheti, ha a nők is elkezdenének nagyobban gondolkodni, azaz nem csak helyileg a saját településükön értékesítenének. A kutatás eredményeiből ugyanis kiderül, hogy a női vállalkozások 52%-a csak a saját településén folytat tevékenységet. De hogyan lehet nyitni más területek felé? Ehhez adok most ötleteket.
Az “átlagos” női vállalkozások azért működnek helyben, mert olyan szolgáltatást nyújtanak, amit csak személyesen lehet igénybevenni: közért, fodrász, kozmetika, virágbolt stb. Mivel itt a szolgáltatást legtöbbször ők maguk működtetik, ezért szinte lehetetlennek tűnhet, hogy egy másik településről is szerezzenek ügyfeleket, vásárlókat, ahol már van ilyen szolgáltatás.
1. Szolgáltatásbővítés
Megoldásként kínálkozik a szolgáltatásbővítés, azaz olyan szolgáltatásokkal bővíteni a kínálatot, ami miatt megéri a szomszéd településekről is átlátogatni, ami ott nincs. Például egy fodrászat bővítheti a tevékenységét manikűrrel, műkörömépítéssel, masszázzsal vagy a fodrászaton belüli szakosodással (pl. afrofonás, hajhosszabbítás). Nyilván ahhoz, hogy terjedjen a híre a szomszéd településeken is, ott is kell hirdetni, például szórólapokat elhelyezni a postaládákban.
2. Termékkínálat
Sok kisebb településen nehézkes a kozmetikumok beszerzése, ezért jó lehetőség lehet, ha a fodrászat vagy kozmetika forgalmaz ilyen termékeket, akár katalógusáruházak révén, mint amilyen az Avon vagy az Oriflame. Ugyanígy a helyi “kisbolt” bővítheti a kínálatát más, a településen nem vagy nehezen beszerezhető termékekkel, akár rendeléses formában is (pl. a boltba betérők tudnak rendelni egy katalógus alapján különféle napi használatú termékeket, pl. mosószert, mosogatószert stb., amiket az üzletben nem érné meg árukészletként tartani, de rendelésre lehet hozatni)
3. Internet
Ha vannak olyan termékek vagy szolgáltatások, amik miatt megéri akár regionálisan, akár országosan igénybevenni személyesen, akkor mindenképpen érdemes az interneten is jelen lenni a cégnek, amennyiben pedig egy vállalkozásnak termékkínálata is van, kiváló kitörési lehetőséget jelenthet egy webáruház.
4. Szóbeszéd-marketing
Kis településeken sokat ér egy szolgáltatás kiválasztásakor mások ajánlása, szava. Ösztönözheted a vásárlóidat a továbbajánlásra például egy nyílt nappal, amire ha magukkal hoznak egy ismerőst, akkor legközelebb 1000 Ft kedvezménnyel vehetik igénybe a szolgáltatásodat, vagy valamilyen ajándékot kapnak. Vagy olyan kuponokkal, bérletekkel, amiket a barátaiknak adhatnak ajándékba. Jó megoldás lehet valamilyen szokatlan, a környéken nem megszokott árazási stratégia is, aminek a híre gyorsan elterjed az emberek között (pl. minden hajvágás 2500 Ft függetlenül attól, mit kérsz, milyen hosszú a hajad stb.)
Segíthet a híred terjedésében az is, ha összefogsz más környékbeli kereskedőkkel és egymást ajánljátok, pl. készítetek egy közös kuponfüzetet, amiben mindenkinek benne vannak a kuponjai és amit minden vásárlótoknak a kezébe adtok vásárláskor.
5. Regionális ismertség
Ha szeretnél a környéken minél több helyre eljutni, érdemes utánanézni, milyen regionális hirdetési lehetőségek léteznek: hirdetési lapok, kuponos újságok, megyei napilapok, regionális portálok, Arany oldalak stb. A hirdetés mellett azonban vannak más lehetőségeid is: például olcsóbb és hatékonyabb lehet valamilyen rendezvényt szervezned, amire a szomszéd településről is jöhetnek látogatók (pl. fodrászat esetén lehet falusi szépségversenyt szervezni, vendéglő esetén hamburgerevő versenyt stb.) Egy ilyen kezdeményezés révén nem csak a környékbeliek ismerik meg az üzletedet, hanem még sajtónyilvánosságot is kaphat, ha kiadsz róla egy kis sajtóközleményt, meghívsz újságírókat az eseményre.
3 hozzászólás to “A nők kicsiben gondolkodnak?”
Kedves Vida Ági!
Rendszer-váltás idején az elsők között váltottam, vagyis választottam a vállalkozói létformát.
– Amit ide leírtál azt mind-mind megvalósítottam, illetve megvalósítottuk szintén vállalkozó ismerőseimmel, barátaimmal.
– Sok-sok pozitív élményben és irigy emberek feljelentései miatti hatósági- szabálysértési eljárásokban, bírósági tárgyalásokon, vagy pl. fűrongálás miatti rendőri “előállíttatásban” volt részünk.
Mi – a fentiek ellenére – az általad javasoltaknál is tovább jutottunk el.
Külföldön élő magyar származású vállalkozókkal működtünk együtt. Így tudtuk megvalósítani, azt is, hogy pl. a hollandiai Hardewirkben szállás nélkül maradt magyar gyermekes családnak pár órán belűl sátor volt a fejük felett.
Továbbá ars’poeticánk szerint a “NEM”, a “NINCS” vagy “ILYET NEM FORGALMAZUNK” ismeretlen fogalom volt szótárainkban. Mert mindig van-volt-lesz helyettesítő ajánlatom, vagy olyan vállakozó barátom ahonnét ÉN MEGHOZOM, MEGRENDELEM, postán keresztül eljuttatom…stb. Ezáltal egy kis lakótelepen ÉN lettem a KÖZPONT. Az alaptőke hiányt pótolni tudtam a pénz forgási sebességének növelésével.
Tudom, ez mind-mind szép és csodálatos – csakhogy itt és most figyelmeztetek mindenkit, hogy mindennek van határa!
7 azaz HÉT gerinc-sérv és egyéb elváltozások miatt fél felemre
lebénultam, és választhattam az akkori minimálbér 15.000.-Ft 67%-os
rokkant-nyugdíja, vagy a SEMMI között!
Jelenleg többszörösen gerinc műtött vagyok. Fenti járadékom a tavalyi évben már 28.500.-Ft/hó volt, ezért közgyógyellátási kártyámmal már 4 éve várok hévízi kezelésemre is!
Tehát a vállalkozói lét alapköve: hogy tudjál, akarják félretenni!
Tudjál gondoskodni magadról és családodról az esetleges – álmodban SEM VÁRHATÓ következmények “beteljesülése” esetén is.
Erről vajon miért nem ír senki sem?
Kedves ReMaMa!
Arról, hogy egy jólmenő vállalkozót is elüthet a villamos, és mi lesz akkor a vállalkozásával, tényleg nem szoktak írni (beszélni!) az emberek. Meg arról sem, hogy nem leszel a végtelenségig vállalkozó, és akkor mi lesz veled? Meg arról sem, hogy mi van, ha valami miatt összedől a piacod, és egyik napról a másikra teljesen új dologba kellene fognod – amihez egyrészt tőke kell, másrészt kiesik ezidő alatt a jövedelmed. Nem szívesen nézünk szembe ezekkel, pedig fel kell készülnünk rájuk is.
Ez valahogy olyan, mint a terhesség: azt hiszed, hogy ez problémamentesen megy, nem is gondolsz rá, hogy lehetnek gondok, csak azon gondolkodsz, milyen lesz a szülés. Így ha baj van, azt sem tudod, hova kapj…
A másodikkal mondjuk nem foglalkozom (bár sajnos megértem), de az elsővel igen. Igyekszem segíteni a vállalkozásokat, hogy velük ez ne fordulhasson elő 🙂
Én sok anyagot olvastam már vállalkozással kapcsolatosan. Vida Ági anyagaiban is van szó a passzív jövedelemről, pont azokra az esetekre, amikor valami súlyosabb dolog történik, és kiesünk a munkából. Már a vállalkozási stratégia megtervezésénél kell arra gondolni, hogy bármi közbejöhet. Én most vak emberként próbáltam elindulni a vállalkozás útján, és biztosan sok akadály lesz, és nem várt esetleges rossz dolgok, de legbelül azt érzem, hogy ez az én utam, és ha sikerül, szeretnék a sorstársainak is segíteni, akik esetleg felnőtt korukban veszítették el a látásukat, és már nem veszik őket vissza a munkahelyükre. A szaktudás megmarad, és az online módszerekkel nagyon sok lehetőség nyílik, hogy ebből jövedelmet lehessen csinálni.