2011-es év első hónapja Neked is fejtörést okoz? Akár vállalkozó vagy , akár még alkalmazott most fontos döntést kell meghoznod: visszalépsz a tisztán állami nyugdíjrendszerbe, vagy maradsz a magánnyugdíjpénztáradban és lemondasz a majdani állami nyugdíjadról.
Na, ez itt most az első számú kérdés!
Lássuk először, mit gondolj át, ha még nem döntöttél!
Alaphelyzet a 2010-ig érvényes törvény szerint:
Az előtted álló döntés lényege, hogy maradsz magánnyugdíjpénztári tag és lemondasz az állami nyugdíjról; vagy visszatérsz a tisztán állami rendszerbe és lemondasz a magánnyugdíjpénztárból jövő jövedelemről. Azaz visszaadod az államnak az eddig félretett pénzedet, amit valószínűleg soha többet nem fogsz visszakapni.
Bonyolult a kérdés, így nézzünk néhány tényt:
– ha maradsz, akkor az eddigi éveidet nem veszíted el, de többet nem gyűjtesz hozzá;
– ha nem nyilatkozol 2011 Jan 31-ig, akkor automatikusan visszakerülsz a tisztán állami rendszerbe;
– állami rendszerben, hiába hirdetik, hogy lesz egyéni számla, a rendszer alapjául szolgáló felosztó-kirovó elv miatt értelmezhetetlen. Ennek az a lényege, hogy amit mi a jelenlegi aktív dolgozók és az állam befizetünk a TB kasszába, azt a nyugdíjasok most, a jelenben kapják meg.
– ha Te 50-55 év körüli vagy, érdemes visszamenni.
– Örökölhető ! Ha Te nem éled meg a nyugdíjkorhatárt, akkor a befizetéseidet, számlán lévő pénzed örökli az általad kedvezményezettként megjelölt személy.
– ha van most 3-5 millió forint a számládon és minden évben befizetsz közel annyit, amennyit eddig, akkor 120-200.000,- havi nyugdíj jön ki, amikor eléred a nyugdíjkorhatárt, 20 évre ( 65-85 éves korod közt ).
A korfából jól látszik, hogy változtatni fognak az állami feltételeken.
Két dolog biztos:
- nyugdíjkorhatár emelés ,
- nyugdíj értékének csökkentése, ami azt jelenti, hogy arányaiban a mostani nyugdíjakhoz képest kevesebbet fog érni amit kapsz, hiszen jóval kevesebben fogják azt a közös kasszába befizetni.
Így, ha nem akarnál 70-72/75 eves koráig dolgozni, mert pl. összegyűjtöttél egy megfelelő összeget, és azt mondod, hogy többet már nem dolgozol, nem gyűjtesz a magánnyugdíjpénztári számládra sem, hanem elmész hamarabb nyugdíjba – “visszavonulsz”. Ebben az esetben Te tudni fogod, hogy mennyi lesz a nyugdíjad, a nyugdíjkorhatárig a saját megtakarításodat éled fel, utána pedig kapod a nyugdíjpénztárból. Ha mindezt állami rendszerben csinálod meg, akkor drámaian csökkenni fog a nyugdíjad, mert az állami kiszámítás nagy súllyal veszi az utolsó éveket. Ne felejtsd, hogy a magánnyugdíjpénztárból sem kapsz hamarabb juttatást, mint a hivatalos nyugdíjkorhatár, de ott nincs a végén súlyozás!
Sokan bíznak benne, hogy az elkövetkező 5-20 évben változni fognak azok a szabályok is, amik most kizárják a maradókat az állami rendszerből. Akkor viszont, aki visszaadta a pénzét, már újra nem fogja megkapni. ( 2500-3000 milliárd forintról van szó !!! egyrészt ezt könnyű elvenni, de lehetetlen újra előteremteni, ha vissza kell adni.)
Ellenérvek a maradás ellen:
– lemondasz arról a biztosnak mondott nyugdíjról, aminek a mértéke/kondíciói változni fognak, de még így is biztosnak mondható. Az aki dolgozott aktív idejében, nyugdíjat fog kapni.
Miért van kevesebb érv a visszatérés mellett?
Mert a biztonságán kívül túl sok más érv nincs.
Általánosságban is érvényes, hogy a nyugdíjpénztárakat hívjátok fel, ha van kérdésetek, és az állami nyugdijfolyosító is segít.
Nehéz dönteni,
- mert nem lehet tudni, hogy 2-30 év alatt mi fog még változni,
- mert két rossz közül döntsd el, melyik a jó ( egy bizonytalan biztosnak mondott, vagy egy biztosnak mondott bizonytalan )
Ami biztos, hogy nagyon sok minden fog még változni, mindkét rendszerben.
Mi van akkor, ha nem maradna elég ember a magánnyugdíjrendszerben?
Ha megszűnik egy magánnyugdíjpénztár, akkor vagy átkerülsz egy másikhoz ( szabadon válthatsz Te is ), vagy ha már nem lesz hova, akkor a végelszámoló intézkedik az államiba való visszakerülésről.
A döntés határideje 2011 Január 31. Nyilatkozni a nyugdíjfolyosítónál lehet 32 helyen az országban.
Sok jó információt találsz a www.maradok.com oldalon. Főleg a gyakran ismételt kérdéseket olvasd át. A magánnyugdíjpénztári rendszerről is olvashatsz itt.Valamint a lakhelyedhez legközelebbi nyugdíjfolyósító igazgatóságot is megtalálod, irányítószám szerint.
A dilemma megoldása után is érdemes tovább gondolkozni a nyugdíj-dolgon. Hogy miért? Folytatás holnap :-)!!!