A vállalkozást fontolgatókat – akik maguk még nem mentek végig az úton – mindig izgatja, hogy mi a titok, mitől lesz valaki sikeres vállalkozó. A cikk legvégén majd elmondom, mit is gondolok a titokról, de most nézzük meg, mit mond egy sikeres vállalkozó.
Bojár Gábor, a Grapisoft társalapítója maga is végigment az úton. Nem is akárhogyan: egy igazi vállalkozó, aki sikeres IT céget épített fel csapatával. Ma a világon 200.000 ezer építész (ők jelentik a 3D-vel dolgozó építészek felét) dolgozik a Grafisoft programjával.
Szerdán hallgattam meg az előadását egy konferencián és úgy éreztem, hasznos megosztani azokat a fontos gondolatokat, amiket Bojár Gábor mondott a vállalkozói szemlélettel kapcsolatban, és amikkel magam is mélységesen egyetértek. Bízom benne, hogy segít abban, hogy bizonyos hiedelmeket és tévhiteket is eloszlasson.
9 gondolat a vállalkozásról Bojár Gábortól
1.) Az ötlet
Az ötlet irreleváns. Nem a nagy ötlet a fontos, hanem az ötletelés képessége, a kreativitás. Az új ötletek 90%-a nem válik be. És ehhez kapcsolódik még egy nagyon fontos dolog: el kell tudni viselni a vereséget, a kudarcot. Az az igazi vállalkozó, aki képes elviselni a vereségeket.
2.) Látod a jövőt?
Dehogyis! Kár ezzel áltatni magunkat: nem látjuk a jövőt.
3.) Kapcsolatok
Nem létfontosságúak a kapcsolatok. Az emberek túlmisztifikálják a kapcsolatok jelentőségét. Jó, ha vannak kapcsolatok, de nem a legfontosabbak. Amit jegyezzünk meg: nem általában kellenek a kapcsolatok, hanem célzottan, pont oda, ahova a vállalkozásunk szempontjából fontos.
4.) A pénz
Kell a pénz, de nem olyan nehéz megszerezni, ahogy általában vélekednek róla. Természetesen kell az üzleti terv, de nem az üzleti tervre adják a pénzt, hanem belenéznek a szemedbe.
5.) A verseny szeretete
Nos, és akkor elérkeztünk ahhoz a kérdéskörhöz, hogyha az előbb felsoroltak nem alapvetőek egy vállalkozás elindításához és fejlődéséhez, akkor mi az, amitől vállalkozó lehetsz.
Az egyik a verseny szeretete. A versenyzés igénye – alapvető emberi ösztön. Akiben ez nincs meg, az nehezen fog megbirkózni a vállalkozás kihívásaival.
6.) Kockázat versus biztonság
A vállalkozói lét alapvetése a kockázat. Sokan vannak, akiknek a biztonság annyira fontos, hogy az ilyenfajta kockázattal nem tudnak azonosulni. Nincs ezzel semmi baj, csak fel kell mérni előre és tisztában kell lenni vele.
7.) A piac
Általános vélemény, hogy a piacból kell kiindulni. Pedig nem! Először mindig magunkba kell nézni, magunkat kell megvizsgálni. Azt kell csinálni, amihez jobban értesz, mint más. Ez lehet:
- speciális tudás
- jó kapcsolat speciális tudású emberekhez
- piaci kapcsolatok
- piaci ismeret
- piaci reputáció
8.) A biztos recept
Bár első ránézésre nem örülünk a hátrányoknak és akadályoknak, meg lehet ezt fordítani: leküzdésük során versenyelőnyhöz juthatunk. Nézzünk tehát így rá az akadályokra! A Grafisoft is pont a hátrányok (pl. tőkehiány, földrajzi hátrány, piaci hírnév hiánya stb.) leküzdése által jutott versenyelőnyhöz.
9.) A siker titka
A legjobb, legtehetségesebb és legambiciózusabb munkatársak megtalálása, megtartása és motiválása. (Bojár Gábor elismerte, hogy ez ma sokkal nehezebb feladat, mint a Grafisoftnál volt a 80-as években.)
És ahogy az elején ígértem: hogy is van ez a dolog a titokkal? A nagy titok az, hogy nincs titok – mondja Mérő László. A legközelebbi cikkemben bővebben írok arról, hogy is állunk a titok és a recept keresésével…
One Response to “Hogyan csinálják a nagyok?”
Jó a cikk, köszönöm, vállalkozás indítás keresése közben adta ki a kereső 🙂
De: szeretnék most már a Hogyan részre is választ kapni, eddig már eljutottam, indítanám a vállalkozást, de kikkel, hogyan, mennyiből?
Mert az enyém nem online cég lesz…