“Bevételek”
“Kiadások”
“Hitel”
“Önfinanszírozás”
Pontosan tudod, hogy mennyi pénz jön be és megy ki a vállalkozásodból?
Kedvező pénzügyi helyzetben van a vállalkozásod?
Ezekre a kérdésekre a válasz a CashFlow mutató. Ennek segítségével idejében felismerheted a pénzügyi vészhelyzeteket.
Lényeges a cashflow a befektetők szemében is, pl. ha kezdőként indulsz a BlindInvestment-en, mert ez az a mautató, amit nem lehet szépíteni, kozmetikázni.
Végezz likviditás-elemzést.
Folyamatosan figyeld a vállalkozás bankszámlakivonatát:
láthatod, hogy mennyi a szabadon felhasználható pénz, amit szükség estén egy magasabb kamatozású számlára átvezethetsz, vagy befektethetsz.
Ha a számlaegyenleg szerint hamarosan pénzszűkében leszel, akkor
a nagyobb kiadást igénylő terveidet időben el kell halasztanod, vagy pénzt kell rá “szerezned”…
Milyen gyakran ellenőrizd a cashflowt?
Például:
Ha te vendéglátó egységet üzemeltetsz, akkor a forgalmad nem egyforma minden nap. Egyik nap többen betérnek hozzád, máskor alig. Ezért kiszámíthatatlan a bevételed. Neked sűrűbben kell vizsgálnod a cashflowt.
Ha pedig Te olyan vállalkozást vezetsz, amely állandó vevőkörrel, átalánydíjas szolgáltatásokkal dolgozik, akkor elég ha 2-4 hetente figyeled a céged likviditását.
Mit tégy még a jó likviditás megőrzése érdekében?
Optimalizáld a készleteidet. Likviditás szempontjából jobb ha többször végzel beszerzést, mint ha készletben áll a pénzed és alig van forgalmad…Lehet, hogy a kisebb tételben történő beszerzésre nem kapsz akkora kedvezményt, mint egy nagyobbra, de a végeredmény mégis Neked fog kedvezni.
A szabadon maradt pénzedet befektetheted, vagy felhasználhatod akár hiteltörlesztésre is, amely végeredmény szempontjából szintén jó döntés…
Ha hiteled van, folyamatosan figyeld a piacon lévő lehetőségeket. Szerényebb kamatokat nyújtó gazdasági környezetben érdemes elgondolkodni a hitelkiváltáson.
A bejegyzés eredetileg ITT jelent meg.