Sokszor hallom mostanában azt a mondatot, hogy sokkal könnyebb annak boldogulni, akinek vannak kapcsolatai. Ez igaz lehet nem csak az alkalmazotti, de a vállalkozói létre is. Mi akadálya tehát, hogy Te is építsd a kapcsolataidat?
Senki sem születik egy komplett, kiépített, hasznos kapcsolati hálóval a zsebében. Még azoknak is meg kell dolgozniuk ezekért a kapcsolatokért, akik esetleg öröklik őket a szüleiktől.
Oké, de hogyan lehetnek nekem is hasznos kapcsolataim?
Ez a fő kérdés, és sokan még csak nem is keresik a választ. Nem baj, azért én leírok pár ötletet, Te pedig eldöntöd, hogy használod-e vagy sem.
Kivel érdemes kapcsolatot építenem, ha vállalkozó vagyok?
Mindenkivel, aki valamilyen szempontból hozzájárulhat az üzleted, hírneved növekedéséhez, fejlődéséhez.
- lehetséges beszállítókkal, alvállalkozókkal
- potenciális ügyfelekkel
- véleményvezérekkel
- adott területen hírnévnek örvendő szakértőkkel
- sajtó képviselőivel
Hogyan kezdjek neki?
Ne rohanj fejjel a falnak! Nem kell egy hét alatt megismerned mindenkit és bemutatkoznod mindenkinek!
A fontos, hogy hosszú távú és értékes kapcsolatokra tegyünk szert, nem pedig az, hogy százasával álljanak otthon a névjegykártyák, amikre soha rá sem nézünk.
Ki az első ember, aki eszedbe jut?
Gondold végig, hogy ki az az ember, akiről úgy gondolod, hogy hasznos lenne vele kapcsolatban lenni? Te is tudsz neki valamilyen értéket, segítséget nyújtani? Lehetnek közös témáitok?
A következő lépésben gondold át, hogyan, milyen apropóból tudnál vele kapcsolatba kerülni
- Van közös ismerősötök, aki bemutathat?
- Esetleg mindketten tagjai vagytok valamilyen klubnak?
- Esélyes, hogy mindketten ott lesztek egy rendezvényen a közeljövőben?
- Blogot ír az illető, amihez hozzá tudsz szólni?
- Újságban, magazinban publikál? Van véleményed a cikkeiről?
- Írt egy könyvet, ami tetszik vagy éppen nem tetszik neked?
- Ott voltál egy előadásán, ami érdekes volt?
Milyen formáját válasszam a kapcsolatteremtésnek?
Mindenképpen olyat, ami megfelel a habitusodnak.
- Írhatsz neki postai levelet vagy emailt.
- Felhívhatod telefonon.
- Kommentet írhatsz a blogján vagy a közösségi oldalán.
- Megkérhetsz egy közös ismerőst, hogy mutasson be.
- Odaballaghatsz hozzá személyesen.
Jó, de mit mondjak?
Semmiképpen se azzal indíts, hogy miért lesz jó Neked, ha megismerkedtek! 🙂 Lehet, hogy ez most kicsit „idiotproof“, de ha nem vagy hozzászokva az ismerkedéshez, akkor izgalmadban érdekes dolgok csúszhatnak ki a szádon.
A jó indítás egyből szimpátiát kelt irányodban. No, és mi kelthetne szimpátiát, ha nem egy pozitív megerősítés vagy egy dicséret?
Kezdd azzal, hogy láttad / olvastad / hallottad / követed / ismered stb. a munkáját / blogját / rovatát / előadását stb. és tetszik / érdekes / újszerű / különleges stb.
Aztán megkérdezheted a véleményét valamiről, aminek köze van az ő témájához, majd hagyd beszélni. (Ezt online ugyanúgy megteheted, mint személyesen.)
Mikor beszéljek arról, hogy én mivel foglalkozom?
A válasz rövid: amikor megkérdezik. Te is légy rövid: tömören, egyszerűen fogalmazd meg és hallgass el. Hagyd, hogy a másik kérdezze meg, amit még tudni szeretne.
Akkor ez már egy kapcsolat?
Nem, egyelőre csak megismerkedtünk valakivel, aki később fontos lehet majd az üzleted szempontjából.
Fontos, hogy nem elég a kapcsolatot felvenni valakivel, azt ki kell alakítani és meg kell tartani.
Ha elkezdtél kommunikálni az illetővel, akkor ne hagyd abba. Persze ne ess túlzásba, de azért havonta egyszer igyekezz beszélni az új kapcsolatoddal valamilyen apropóból.
Gratulálok! Megszerezted az első új kapcsolatodat, ha ezeket végigjátszottad!
Most írd össze a többieket is, akikkel szeretnél megismerkedni és kezdd el a folyamatott újra és újra és újra!
Persze ez csak egy vázlatos és rövid kapcsolatépítési „kisokos“, de kezdetnek megteszi. Menet közben majd úgyis szert teszel egy csomó tapasztalatra, rutinra és sikerélményre, ami segíteni fog, hogy később már sokkal könnyebben menjen.
Szép napot és jó marketinget Neked,
üdv:
Nagy Krisztina I Vérnyúl
karriermarketing tanácsadó
7 hozzászólás to “Másoknak honnan vannak kapcsolataik?”
Személy szerint én jobban szeretem a személyes, “offline” ismerkedést, beszélgetést. Természetesen a távolság és az idő elég nagy befolyásoló tényező – éppen ezért az online kapcsolattartás – és építés is nagyon hasznos és értékes, csak más:) Ezzel együtt mindkettőt előszeretettel használom, gyakorlom.
További szép napot,
Mariann
Kedves Mariann, köszönöm a hozzászólásodat. Sajnos sokan vannak, akiknek nehéz a személyes ismerkedés, ezért könnyebb egy levéllel beindítani a gépezetet.
Üdv,
Kriszta
Az ember hajlamos azt hinni, hogy mindenki a nettel kel-fekszik, pedig sokan csak hetente, kéthetente néznek rá a leveleikre. Lehet, hogy csak nem jó periódusban kapták a leveled, és kifutottak a határidőből.
Amúgy pedig valóban kell találni valamit, ami megfogja a fantáziáját a címzettnek és határidőt szabni a válaszra, vagy éppen nyitva hagyni az ajtót a jelentkezésre.
Anikó,
ez így van. A legtöbb ember saját magából indul ki, ezért akik sokat vagyun online, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a többi ember is így működik. Pedig ez messze nem így van.
Üdv,
Kriszta
hát, ez azért nem ilyen egyszerű 🙂 (legalább is nekem)
mostanában írtam elég sok megkeresést, partnerprogramra (kb 500at)
2 azaz kettő válasz érkezett – a többiek azt sem mondták-búúú 🙂
a levél elég rövid
– 3 sor bemutatkozás és hogy mivel foglalkozom éppen
-2 sor, hogy honnan, ki által ismerem vagy hol olvastam róla
– a kérdés, h ebben és ebben a partnerprogramban számíthatok-e rá
-kb 3 sor a programról+ link -ha bővebben akar olvasni a dologról
– várom, válaszát…aláírás, elérhetőség stb…
szóval, mit csinálok rosszul?
Kedves Manita,
valószínűleg nem csinálod rosszul, de a kapcsolatépítéshez idő kell. Ez nem egy instant program, ami azonnal meghozza az eredményeket.
Egy levél esetén már az sem mindegy, hogy mi az első sor. Ha Rólad szól, akkor nem biztos, hogy felkelted az érdeklődését. A legtöbb embert elsősorban önmaga, és az ő problémájára a megoldás érdekli.
Ha ismered ezeket az embereket, akkor kezdd azzal, ami őket foglalkoztatja, hogy nekik miért lenne jó megismerkedniük veled. Utána mutatkozz be, és a végén add a konkrét infókat.
Azzal, hogy ráhagyod a válaszadást, kiadod a kezedből az irányítást. Vagy tegyél a levél végére egy “cselekvésre felhívást”, amelyben leírod, hogy mit tegyen a címzett. Mit nézzen meg, hívjon fel további infókért, stb. Vagy írhatod, hogy 2-3 nap múlva fogod keresni telefonon.
Fontos, hogy tegyünk itt különbséget az “ismerkedés” és az “értékesítés” között. Azzal, hogy egy partnerprogramot ajánlasz, máris az értékesítés dobozba kerülsz a címzetteknél, és a leveled egy DM levéllé alakul. Ennek az egyik legjobb szakértője Szombati Orsi, esetleg vele is érdemes lehet megismerkedni 🙂 Orsit a http://www.profonte.hu oldalon találod.
Üdv,
Kriszta
Lám nincs rajtam szemüveg, így rossz helyre tettem a hozzászólásom: Manita levele elé került. … Bocs.